Jak dobrać skuteczny tytuł artykułu?

Amber Editing > Praca nad artykułem  > Jak dobrać skuteczny tytuł artykułu?
Jak dobrac skuteczny tytul artykulu?

Jak dobrać skuteczny tytuł artykułu?

 

Wcześniej pisałem jak w ciągu 10 minut napisać dobry abstrakt. W tym poście skoncentruję się na tytule, kontynuując tym samym serię wpisów o poszczególnych częściach artykułu.

 

Długoletnie doświadczenie w roli redaktora czasopisma, pozwoliło mi zaobserwować jak małą wagę autorzy przywiązują do tytuł artykułu. Nie trzeba zresztą być redaktorem, żeby to zaobserwować. Wystarczy przejrzeć kilka ostatnich wydań czasopisma z dowolnej dziedziny, żeby się o tym przekonać.

 

Co zatem znaczy „skuteczny tytuł” i dlaczego powinniśmy się tym przejmować? Według mojej definicji skuteczny tytuł to taki, który:

  • w sposób aktywny zachęcą czytelnika do przeczytania całego artykułu;
  • lekko prowokuje;
  • wyróżnia się na tle innych w danym wydaniu czasopisma;
  • powoduje, że nie można przejść obok niego obojętnie.

 

Żyjemy w czasach kiedy trzeba walczyć o uwagę czytelnika i trzeba go przekonać, że nasz artykuł jest wart jego czasu. Dobry tytuł może nam w tym pomóc.

 

Naszym zadaniem jest sformułować na tyle atrakcyjny tytuł, aby czytelnik bez zastanowienia wybrał nasz artykułu spośród wszystkich innych i chciał przeczytać abstrakt. Dobrym ćwiczeniem na test skuteczności tytułu jest postawianie się w roli czytelnika, który szybko przegląda wzrokiem tytuły z całego wydania czasopisma. Powiedzmy, że jest ich czterdzieści, więc zakładając, że wszystkie tytuły są podobnej formy, prawdopodobieństwo że czytelnik kliknie nasz tytuł wynosi tylko 2,5%. Można zwiększyć to prawdopodobieństwo dobierając tytuł, który się wyróżnia.

 

Jak taki proces dobierania skutecznego tytułu mógłby wyglądać w praktyce? Powiedzmy, że zajmujemy się dziedziną inżynierii materiałowej i pracujemy nad materiałem charakteryzującym się bardzo wysoką przyczepnością do dowolnej powierzchni. Taka super wydajna taśma klejąca. Jesteśmy gorącymi zwolennikami bioniki, więc nasze badania inspirowane są niesamowitą skutecznością stopy gekona, który swobodnie biega po powierzchniach pionowych i sufitach, bez narażania się na upadki. Jeśli opracowaliśmy taki materiał na bazie np. syntetycznych włókien, tytuł naszego artykuł mógłby wyglądać następująco:

 

„Optymalizacja sztywności i gęstości mikroskopowych włókien węglowych i szklanych o średnicy do 5 mikrometrów inspirowana przestrzenną organizacją oraz hierarchiczną strukturą stopy gekona drzewnego”.

 

Tytuł ten zawiera z pewnością wiele informacji, ale nie spełnia mojej definicji skutecznego tytułu. Przede wszystkim jest zbyt długi i niepotrzebnie zawiera dużo technicznych informacji, które mogą być przedstawione w abstrakcie.

 

Spróbujmy zatem jeszcze raz starając się sformułować tytuł krótszy i taki, który będzie się wyróżniał na tle innych tytułów w danym wydaniu czasopisma:

 

„Od gekona do Spidermana: Wpływ hierarchicznej struktury stopy gekona na przyczepność do powierzchni chropowatych”

 

Spiderman z pewnością wywoła efekt prowokacji i będzie się wybijał na tle innych tytułów! Gdy przytaczam podobne przykłady podczas naszych szkoleń, uczestnicy komentują czasami, że tytuł taki brzmi mniej naukowo. Zgadzam się, ale czasopisma nie narzucają na autorów wymagań odnośnie formułowania tytułów. Dlatego korzystamy z tej wolności i kusimy czytelnika intrygującym tytułem, a reszta artykuł jest odpowiedzialna za prezentację treści naukowej na wysokim poziomie.

 

Dla tych którzy chcą jednak pozbyć się Spidermana mam inną propozycję:

 

„Wytwarzanie materiału inspirowanego przyczepnością stopy gekona dla zastosowań na powierzchniach codziennego użytku”,

 

lub coś podobnego:

 

”Materiał inspirowany stopą gekona do praktycznych zastosowań inżynierskich”.

 

Na tej podstawie możemy sformułować tytuł po angielsku, który może być jeszcze krótszy:

 

„Creating Gecko-Like Adhesives for “Real World” Surfaces”,

 

który jest tytułem faktycznego artykułu opublikowanego w czasopiśmie Advanced Materials.

 

Temat powiązania długości tytułu artykułu naukowego i jego popularności wyrażonej w ilości cytowań, został zbadany przez naukowców z Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii i opisany w artykule pod wiele wyjaśniającym tytułem: „The advantage of short paper titles”. Na podstawie ponad stu tysięcy przeanalizowanych artykułów z wielu czasopism, autorzy ustalili, że im mniej słów w tytule, tym częściej taki artykuł był cytowany przez innych autorów.

 

Podsumowując, zachęcam do eksperymentowania z tytułami artykułów i do podjęcia próby dobrania tytułu, obok którego nie można przejść obojętnie. Jeśli nasz tytuł wyda się zbyt ekstrawagancki dla recenzenta lub redaktora czasopisma, to z pewnością zostaniemy grzecznie poproszeni o zmianę. Nie narazimy się na odrzucenie naszego artykułu. Dobierając kiepski tytuł tracimy natomiast czytelników, a co za tym idzie, potencjalne cytowania, możliwość nawiązania nowej współpracy itd.

 

Tomek