Szablon (dobrego) artykułu naukowego

Amber Editing > Praca nad artykułem  > Szablon (dobrego) artykułu naukowego

Szablon (dobrego) artykułu naukowego

 

Szablon to nasza unikalna propozycja, która ma pomóc polskim autorom w ich drodze do efektywnego publikowania naukowego. Na jednej stronie autor może zebrać najważniejsze informacje związane z publikacją, dając mu możliwość łatwej analizy i planowania artykuł. Metoda oparta jest na światowym standardzie Business Model Canvas używanym do celów przedsiębiorczych.

 

Od czasu kiedy opracowaliśmy szablon rok temu, sami używamy go do naszych publikacji oraz wykorzystujemy w trakcie szkoleń i warsztatów gdzie wspólnie z uczestnikami planujemy ich przyszłą publikację. Szablon można wydrukować w formacie A3, aby wszyscy współautorzy mogli wspólnie rozpocząć szkicowanie i omawianie elementów artykułu za pomocą przylepnych notatek ‘post-it notes’ lub bezpośrednio nanosząc tekst na szablonie. Jest to praktyczne narzędzie, które ułatwia zrozumienie struktury artykułu, tak aby zaprezentowana treść była spójna i łatwa w odbiorze dla czytelnika (oraz recenzentów).

 

Do czego można wykorzystać Szablon Artykułu Naukowego? Według nas można go stosować na wszystkich etapach pracy nad artykułem:

  • Planowanie przeglądu literatury, metodologii badań i analiz;
  • Ocena i analiza posiadanych wyników;
  • Zadbanie o jasny i przekonywujący główny przekaz artykułu;
  • Planowanie układu artykuł zgodnie ze strukturą IMRaD;
  • Współpraca nad szkicem artykułu ze współautorami;
  • Sprawdzanie zawartości artykułu przed wysłaniem do czasopisma.

 

Szablon podzielony jest na sekcje, które zwykle występują w artykule naukowym, począwszy od tytułu, a skończywszy na liście referencji. Każda z sekcji posiada kilka uwag i wskazówek, które pomogą autorom w zaplanowaniu struktury i treści poszczególnych części artykułu. I tak np. w sekcji „Tytuł artykułu” przypominamy autorom o konieczności zaproponowania tytułu, który będzie wzbudzał ciekawość i zainteresowanie czytelnika. Zgodnie z wcześniejszym wpisem na blogu, proponujemy opracowanie i przetestowanie kilku tytułów ‘konwencjonalnych’ oraz ‘niekonwencjonalnych’. W sekcji „Abstrakt” autor znajdzie informacje na temat głównych pięciu punktów, które należy omówić w abstrakcie (o tym także pisaliśmy na blogu). Osoby zaznajomione ze strukturą IMRaD rozpoznają w centralnej części szablonu kształt charakterystycznej klepsydry odnoszący się do sekcji Wprowadzenie, Metody, Wyniki, oraz Dyskusja.

 

Dodatkowo umieściliśmy na szablonie pola odnoszące się do:

  • Głównego przekazu merytorycznego artykułu;
  • Przekazu graficznego artykułu.

Pierwszy punkt ma na celu zachęcenie autora do refleksji nad historią, którą autor chce przedstawić w artykule, oraz ocenę czy artykuł opisuje tylko jeden czy może więcej wątków tematycznych. Drugi punkt odnosi się do analizy ilości i jakości rysunków oraz tabel w artykule.

 

Szablon udostępniony jest na licencji Creative Commons CC-BY-NC-SA, więc można go pobrać w formacie PDF za darmo z naszej strony. Zgodnie z licencją, szablon można wykorzystywać, kopiować i rozpowszechniać w dowolnym medium i formacie do celów niekomercyjnych.

 

Odpowiednie planowanie jest kluczem do sukcesu. Benjamin Franklin powiedział „Zaniedbanie przygotowania to przygotowanie porażki”. Tak więc nie zaniedbujmy odpowiedniego przygotowania do napisania dobrego artykułu. Zainwestujmy pół godziny na wczesnym etapie powstawania artykułu w pracę z wykorzystaniem szablonu, a zwiększy się prawdopodobieństwo że unikniemy porażki w formie odrzucenia artykułu przez czasopismo.

 

Trzymamy kciuki za (dobre) artykuły!

Tomek